Потреблението и производството в световен мащаб – движеща сила на световната икономика, почиват върху използването на природната среда и ресурсите по начин, който продължава да има разрушителни въздействия върху планетата.
Икономическият и социален напредък през последния век е придружен от влошаване на околната среда, което застрашава самите системи, от които зависи нашето бъдещо развитие – всъщност и нашето оцеляване.
Всяка година приблизително една трета от цялата произведена храна – еквивалентно на 1,3 милиарда тона на стойност около 1 трилион долара – в крайна сметка загнива в кошчетата на потребителите и търговците на дребно или се разваля поради лоши практики на транспорт и прибиране на реколтата.
Ако хората по света преминат към енергийно ефективни крушки, светът ще спести 120 милиарда щатски долара годишно.
Ако глобалното население достигне 9,6 милиарда до 2050 г., еквивалентът на почти три планети може да бъде необходим, за да осигури природните ресурси, необходими за поддържане на настоящия начин на живот.
Устойчивото потребление и производство е свързано с това да правим повече и по-добре с по-малко. Става въпрос и за отделяне на икономическия растеж от влошаването на околната среда, повишаване на ефективността на ресурсите и насърчаване на устойчив начин на живот.
Устойчивото потребление и производство също могат да допринесат значително за намаляване на бедността и прехода към нисковъглеродна и зелена икономика.
За постигането на Глобална цел 12 Отговорно потребление, държавите са се съгласили:
- Да намалят наполовина обема на отпадъците, които се произвеждат в световен мащаб (в това число от хората и от компаниите);
- Да се уверят, че в работата на хората или компаниите в отделните страни не се използват химикали, вредни за въздуха, водата и почвата;
- Да насърчават хората да употребяват по-малко стоки, да рециклират повече и да използват повторно стоки за нови цели. /Може това да е акцентът за тази цел/;
- Да се уверят, че големите промишлени компании са отговорни към природата и екологосъобразни в работата си;
- Да провеждат и развиват информационни и образователни кампании и проекти, които учат хората как да живеят в хармония с природата и как да водят устойчив начин на живо.
Тази публикация е част от проект „За да действаш, трябва да разбираш“ на Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“, финансиран от Фондация „Чарлз Стюарт Мот“ по Програмата „Глобални предизвикателства Местни решения“, управлявана от Академията за развитие на филантропията в Полша.