Изложба „Спомените на Стария бряст“ е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю за БТА авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката „батик с акрилни бои“.
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е „Душата на Стария бряст“ – хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично – има триптих „Сезони през тунела“, който представя поглед към дървото в „рамките“ на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
Има триптих с акордеонисти, които сливналии са свикнали да гледат по Главната улица, както и триптих с цигулари и китаристи. Част от картините представят красотата на града през нощта. В сюжета на две картини са включени хора около Стария бряст. Те припомнят момента, в който дървото стана Европейско дърво на годината и около него имаше големи празници. Картините изобразяват мъжко и моминско хоро. Има и картини, които са рисувани по снимки от миналото, като в една от тях дървото се намира в двора на локал или казино.
„Представих си какво е виждал Стария бряст през годините“, разказа Дора Куршумова. Знам, че много художници са го рисували, но той е любима тема за сливналии.“ Тя е започнала да рисува картините през юли, т.г., след като в галерията е дошла жена, която искала да закупи нейна картина с този сюжет. „Не рисувам картини по поръчка, но тогава реших да нарисувам Стария бряст, каза Куршумова. След това реших да го нарисувам в друг сезон и си помислих какво ли е виждало това дърво през стотиците години на неговия живот. За вдъхновение ми послужи текста на поетесата Ники Комедвенска, която наистина създава приказка за бряста и с музиката на Хайгашот Агасян и в изпълнение на Тони Димитрова е „Дърво на любовта“.
Според нея на мястото на Стария бряст трябва да се направи нещо хубаво. „Дали със светлини, дали със скулптури, имаме достатъчно добри творци в Сливен, каза Дора Куршумова. Това място не трябва да събужда тъга у минувачите, а само тази гордост, както пише Ники Комедвенска “ Тук, в нашия Сливен, до Стария бряст се събират всички посоки.“
Стария бряст е исторически знак на Сливен, намерил място в герба на града, за поколения наред той е място за срещи и комуникация между гражданите. В исторически аспект Стария бряст е единственото дърво, останало от вековната гора „Magna Silva Bulgarica“.
През 2018 година от фирмата, която се грижеше за дървото, обявиха, че дървото е поразено от трахеомикоза, като Брястът е бил заразен с така наречената „холандска болест“ – смъртоносна инфекция, въпреки поставената му поливалентна ваксина.
През 2021 година Общината инициира анкета за съдбата на символа на Сливен и участниците в нея решиха Стария бряст да се превърне в произведение на изкуството. Тогава бе сформиран и Общественият съвет, съставен от художници, архитекти, проектанти и др., за да проведе конкурс за идейни проекти. Община Сливен обяви и конкурс за оформление на пространството край Стария бряст, като задължително условие бе съхраняването на част от кореновите издънки и от изсъхналия ствол на дървото.