Изложба „Спомените на Стария бряст“ е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю за БТА авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката „батик с акрилни бои“.
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е „Душата на Стария бряст“ – хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично – има триптих „Сезони през тунела“, който представя поглед към дървото в „рамките“ на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
Има триптих с акордеонисти, които сливналии са свикнали да гледат по Главната улица, както и триптих с цигулари и китаристи. Част от картините представят красотата на града през нощта. В сюжета на две картини са включени хора около Стария бряст. Те припомнят момента, в който дървото стана Европейско дърво на годината и около него имаше големи празници. Картините изобразяват мъжко и моминско хоро. Има и картини, които са рисувани по снимки от миналото, като в една от тях дървото се намира в двора на локал или казино.
„Представих си какво е виждал Стария бряст през годините“, разказа Дора Куршумова. Знам, че много художници са го рисували, но той е любима тема за сливналии.“ Тя е започнала да рисува картините през юли, т.г., след като в галерията е дошла жена, която искала да закупи нейна картина с този сюжет. „Не рисувам картини по поръчка, но тогава реших да нарисувам Стария бряст, каза Куршумова. След това реших да го нарисувам в друг сезон и си помислих какво ли е виждало това дърво през стотиците години на неговия живот. За вдъхновение ми послужи текста на поетесата Ники Комедвенска, която наистина създава приказка за бряста и с музиката на Хайгашот Агасян и в изпълнение на Тони Димитрова е „Дърво на любовта“.
Според нея на мястото на Стария бряст трябва да се направи нещо хубаво. „Дали със светлини, дали със скулптури, имаме достатъчно добри творци в Сливен, каза Дора Куршумова. Това място не трябва да събужда тъга у минувачите, а само тази гордост, както пише Ники Комедвенска “ Тук, в нашия Сливен, до Стария бряст се събират всички посоки.“
Стария бряст е исторически знак на Сливен, намерил място в герба на града, за поколения наред той е място за срещи и комуникация между гражданите. В исторически аспект Стария бряст е единственото дърво, останало от вековната гора „Magna Silva Bulgarica“.
През 2018 година от фирмата, която се грижеше за дървото, обявиха, че дървото е поразено от трахеомикоза, като Брястът е бил заразен с така наречената „холандска болест“ – смъртоносна инфекция, въпреки поставената му поливалентна ваксина.
През 2021 година Общината инициира анкета за съдбата на символа на Сливен и участниците в нея решиха Стария бряст да се превърне в произведение на изкуството. Тогава бе сформиран и Общественият съвет, съставен от художници, архитекти, проектанти и др., за да проведе конкурс за идейни проекти. Община Сливен обяви и конкурс за оформление на пространството край Стария бряст, като задължително условие бе съхраняването на част от кореновите издънки и от изсъхналия ствол на дървото.
9QQvZrt25XL
a0dmnx5F4yw
jWXKXatcLcl
nkKuKealNHM
WQ3ZjkNXQnY
cDJhLfJfdq2
hm3YMjHD9yN
20vTH5dphs2
s4ZGDP2luNY
2jsDddxkVj2
p3BieYufQ91
apgh6uL9ZYL
M1yZz6XZcpA
xJx5yPf4NRb
okEbZnPqS1h
1yF56F7aqZd
zbB8M3PZuN1
lv7sbGwLfWN
GLkHbmQCljX
DJvOUZgXiEV
w2a8Znio95q
xbjXHAf0KD8
6xrpWhFbu7A
bMhExfD8c4h
Ha7042F6Ca8
ap7O5Rh1rSD
w2MxdUiQHC0
tj6frV5O4H6
TfM5Ra37T8N
YewYSHVeOGu
35AvxvudqdS
apSOFAB3dKP
HwG8nrrM1rO
MZefz4fRyRi
iAyM5r9Y2d9
2CC0vok0wqT