2018 година е обявена за Европейска година на културното наследство, като ще бъде официално стартирана по време на Европейския културен форум на 7 декември 2017 г. в Милано, Италия. Културното наследство е формираща част от нашето ежедневие. То е навсякъде в градовете, природните ландшафти и археологическите обекти на Европа. То е не само в литературата, изкуството и предметите, но и в занаятите, които научаваме от нашите предци, приказките, които разказваме на нашите деца, храната, на която се наслаждаваме, и филмите, които гледаме и в които разпознаваме себе си.
Културното наследство обединява Европа чрез общите ни история и ценности. То е и израз на богатството и разнообразието на нашите културни традиции. Нашето общо културно наследство трябва да бъде разбрано, ценено и чествано. Но то не е просто наследство от миналото. То ни помага и да градим бъдещето.
През 2018 г. в Европа ще се организират редица единствени по рода си инициативи и прояви, за да може хората да се доближат до своето културно наследство и да се чувстват по-съпричастни към него, да се поощрят споделянето и високото оценяване на богатото културно наследство на Европа, както и да се засили чувството на принадлежност към общо европейско пространство. Европейската година на културното наследство принадлежи на всички нас!
НАШЕТО НАСЛЕДСТВО:
СРЕЩАТА НА МИНАЛОТО
С БЪДЕЩЕТО
ЗАЩО Е НЕОБХОДИМА ЕВРОПЕЙСКА ГОДИНА НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО?
Културното наследство обединява хората и допринася за изграждането на по-сплотени общества. То води до растеж и създаване на работни места в градовете и регионите на Европа и е от основно значение в отношенията с останалата част на света. За Европа това е голям потенциал, но той трябва да бъде използван по-добре — и Европейската година на културното наследство може да ни помогне да постигнем това.
Проявите през годината ще са насочени към децата и младите хора, които ще пазят нашето културно наследство за следващите поколения. Поставя се акцент върху тази образователна стойност на културното наследство, както и върху неговия принос за устойчивото икономическо и социално развитие.
В рамките на Европейската година на културното наследство също така се насърчават интелигентни начини за опазване, управление и нов поглед върху наследството на Европа.
Общ поглед върху богатото културно наследство на Европа
Общ поглед върху богатото културно наследство на Европа






Културното наследство има особено значение за Европа
Източници: Доклад „Културното наследство има особено значение за Европа“, 2016 г.; Евробарометър „Европейците и културното наследство“, 2017; Свързване на „Натура 2000“ и културното наследство, 2017 г.
Културното наследство на Европа е изправено пред различни предизвикателства — от промените в начина, по който хората участват в културни дейности, до екологичните заплахи и незаконния трафик на паметници на културата.
Как по-добре да насърчаваме големия потенциал на културното наследство? Как можем да оползотворим в най-голяма степен неговите социални и икономически ползи? Как най-добре да защитаваме и управляваме културното си наследство, като същевременно гарантираме достъп до него за хората от всички социални среди?
Европейската година на културното наследство е отлична възможност за размисъл относно начините за по-успешно използване на потенциала и преодоляване на предизвикателствата пред сектора.
ГОДИНА НА МАСОВО ЧЕСТВАНЕ
Европейската година на културното наследство ще се осъществи чрез редица инициативи и прояви на европейско, национално, регионално и местно равнище. За проявите на национално и поднационално равнище водеща роля ще поемат националните координатори, определени от държавите — членки на ЕС.
Инвестиции на ЕС в културното наследство
Културното наследство е един от основните сектори, подкрепяни по програма „Творческа Европа“, и сред най-силно представените по броя на проектите, избрани за финансиране до момента. От общо 426 действия, за които е предоставена подкрепа в периода 2014 — 2016 г., 17 % са в областта на културното наследство. За 2017 г. бяха подбрани 81 проекта за сътрудничество, от които 16 % (13) са проекти в областта на културното наследство.
По линия на Кохезионния фонд за периода 2014 — 2020 г. са заделени приблизително 6 милиарда евро за секторите на културата и творчеството и културното наследство. Освен това през 2018 — 2019 г. по линия на програма „Хоризонт 2020“ ще бъдат предоставени 100 милиона евро за научни изследвания в областта на културното наследство.
От 2007 до 2013 г. ЕС инвестира 4,4 милиар-да евро в проекти, свързани с културното наследство, за регионално развитие и развитие на селските райони, както и около 100 милиона евро в научноизследователска дейност в областта на наследството.
Източник: Европейска комисия, 2017 г.
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ ПРЕЗ 2018 Г.?
През годината в цяла Европа ще бъдат организирани хиляди прояви и чествания.
Проектите и инициативите, които ще бъдат осъществени от държавите членки, общините и регионите, ще се допълват от транснационални проекти, финансирани от ЕС. През 2018 г. проектите за културното наследство ще се финансират с подкрепата на програмите „Еразъм+“, „Европа за гражданите“,, „Хоризонт 2020“ и други програми на ЕС. Освен това по програма „Творческа Европа“ ще бъде стартирана специална поканаза представяне на предложения за проекти в областта на културното наследство, вследствие на която ще се финансират до 25 транснационални проекта.
Освен това Европейската година ще бъде застъпена в следните дейности на равнище ЕС в областта на културното наследство:
- Дните на европейското културно и природно наследство са основна европейска дейност, която се организира ежегодно през есента. Всяка година се провеждат над 70 000 прояви с участието на над 30 милиона души.
- Със Знака за европейско наследство са били отличени 29 обекта, които имат особено значение в създаването на съвременна Европа, честват и символизират европейските ценности и история.
- Всяка година се определят две европейски столици на културата, с което се подчертава културното богатство на Европа. През 2018 г. столици на културата ще бъдат Ла Валета (Малта) и Леуварден (Нидерландия).
- С наградата на ЕС за културно наследство / Наградите „Europa Nostra“ ежегодно се отдава признание на най-добрите практики, свързани с опазването, управлението, научните изследвания, образованието и комуникациите в областта на културното наследство.
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ СЛЕД 2018 Г.?
За да може нашите усилия да оставят отпечатък и след 2018 г., Комисията заедно със Съвета на Европа, ЮНЕСКО и други партньори ще осъществи дългосрочни проекти по 10 теми (10 европейски инициативи). Те ще включват проекти за работа с училища, за проучване на иновативни решения за повторно използване на исторически сгради и за борба срещу незаконния трафик на културни ценности. Целта е да се помогне за постигането на реална промяна в начина, по който възприемаме, опазваме и популяризираме културното наследство, като гарантираме, че Европейската година ще е от полза за гражданите в дългосрочен план.
Десетте европейски инициативи съответстват на четирите принципа, които определят смисъла на европейското културно наследство: участие, устойчивост, защита и иновации.
Десет европейски инициативи за Европейската година на културното наследство
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
КАК МОГА ДА УЧАСТВАМ В ЕВРОПЕЙСКАТА ГОДИНА НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО?
- За актуална информация за последните събития посетете уебсайта на Европейската година: http://europa.eu/cultural-heritage.
- За да получавате новини и статии, можете да се абонирате за информационния бюлетин на Европейската година.
- Следете Европейската година във facebook.com/CreativeEuropeEU/ and twitter: @europe_creative
- Споделете мнението си, като използвате хаштага на Европейската година #EuropeForCulture.
- Свържете се с националните координатори във Вашата страна, за да научите повече за предвидените прояви.
- Използвайте знака на Европейската година за Вашия проект! Знакът на Европейската година ще може да се използва за прояви и проекти, които допринасят за преследваните с тази инициатива цели.
- Дайте своята подкрепа и разпространете посланието!
Източник: europa.eu
Позоваването на източника е задължително.