Започна 69 международна обиколка на България.

И тази година Сливен е част от Международната колоездачна обиколка на България. 

За поредна година Сливен ще посрещне състезателите от Международната колоездачна обиколка на България. 69-ото издание стартира на 27 август в София, където бяха представени и отборите. Тази година сили ще премерят 120 състезатели от 20 отбора от три континента – Европа, Америка и Азия. България ще бъде представена от национален отбор. Общата дължина на маршрута е около 800 км и включва пролог, два полуетапа и четири етапа.

Официалният старт на състезанието беше даден в неделя, 28 август, пред главния вход на националния стадион „Васил Левски“, след което колоездачите преминаха първия етап София – Пловдив, с дължина от 177 км. На 29-и август стартира вторият етап Пловдив – Троян, с дължина от 106 км.

На 30 август предстоят два полуетапа. Първият е Троян – Габрово, с дължина 72 км. Вторият полуетап Трявна – Сливен, ще стартира в 15.30 ч., а финалът се очаква да е около 18.30 ч. В тази връзка и съгласно програмата на състезанието, на 30 август, от 16 ч. ще бъде затворен за движение главен път I-6, от началото на община Твърдица, след разклона за гр. Гурково, до разклона за село Бинкос. Движението ще бъде възстановено веднага след преминаване на колоната. Пътуващите в посока Сливен ще бъдат пренасочвани през град Нова Загора. От 16 ч. ще бъде затворен пътят от село Бинкос в посока град Шивачево, Боров дол, Бяла Паланка, Градско, Новачево. От 17,30 ч. ще бъде затворен път ІІ-53 от село Бяла до Сливен. От 18 ч. ще бъдат затворени за движение следните улици в град Сливен – ул. „Димитър Пехливанов“, бул. „Цар Симеон“, бул. „Цар Освободител“, до сградата на Община Сливен, където ще е финалът на етапа. Движението ще бъде възстановявано поетапно след преминаване на колоната. Четвъртият етап на Обиколката Сливен – Бургас е с дължина 144 км. Стартът ще бъде даден на 31 август в 14 ч. пред Община Сливен. По тази причина, от 13,30 ч., ще бъдат затворени за движение следните улици в град Сливен и път ІІІ-488 към село Градец – бул.“Цар Освободител“, пред сградата на Община Сливен, ул.“Г.С. Раковски“, бул. „П. Хитов“ и пътят към селата Ичера и Градец. Движението ще бъде възстановено поетапно след преминаване на колоната. От 14,30 часа ще бъде затворен за движение път ІІ-48 от разклона за село Градец до село Мокрен. Движението ще бъде възстановено след преминаване на колоната през разклона за село Пъдарево в посока Сунгурларе.

Очаква се състезанието да напусне област Сливен и да премине в област Бургас около 15,45 ч.

На 1 септември предстои последният етап Чирпан – Момчилград. Той е с дължина от 160 км.

Тази година наградният фонд е 25 хил. лв. От тях една трета са за генералното класиране, останалата част са за етапите. Освен на главния победител, награди ще бъдат връчени на най-добрия катерач, най-активния състезател и на най-добре представилия се състезател до 23 г.

Организатор на надпреварата е Българска федерация колоездене (БФК), в партньорство с ДЗИ.

 

Международна колоездачна обиколка на България – едно емблематично състезание с богата история

Историята на организираното колоездачно движение в България започва в края на по-миналия, XIX век, когато у нас се появяват първите клубове.

През 1902 г. те се обединяват в съюз – Български колоездачен съюз /БКС/, и за първи негов председател е избран генерал Георги Вазов – герой от войните, брат на народния поет Иван Вазов. През 1909 г. БКС организира първата колоездачна Обиколка на Витоша, която влиза в световната история на този спорт като едно от най-старите и най-качествените състезания и неслучайно е спомената и в известната френска енциклопедия „Ла рус“. През 1924 г. започва летоброенето на славната колоездачна Обиколка на България – също сред най-старите и авторитетни такива надпревари в света. /Преди нашата са само „Тур дьо Франс“, „Джиро д’ Италия“ и Обиколката на Белгия, а пък „Вуелта“ /Обиколката на Испания/ се появява далеч по-късно/.

  

В горещото пладне на 21 август 1924 година пред може би най-популярната сграда в София – Д.Kотев води пред Стоян Александров и Огнян Тошев. Народното събрание, малка група се готвеше да потегли на път. С въздълги гащета, стигащи почти до колената, с разноцветни фланелки, с малки торбички през рамо, с препасани на кръст около гърдите резервни гуми, някои с вдигнати на челото големи авиаторски очила – всеки от тях стоеше до своя велосипед. Бяха 21 на брой. Бяха истински смелчаци, защото знаеха какво ги очаква – дълги, изморителни 1933 километра сред потискащ зной и палеща жажда по безкрайните прашни не пътища, а подобие на пътища и участници, и изпращачи дори не подозират, че поставят началото на една знаменита традиция: в онзи августовски ден се ражда колоездачната Обиколка на България, която и сега, след почти век, продължава да е сред обичаните и уважавани от международната колоездачна общност състезания, и разбира се, най-престижното колоездачно събитие в България. 

       

И след историческите редове, малко за настоящето и бъдещето на обичаната Обиколка на България; екипът на Бъгарска Федерация Колоездене, като организатори на Обиколката се стремим да отговорим на високите стандарти за нейното провеждане, поставени ни от нейната дългогодишна история. В тази връзка, всякаква помощ от финансов, логистичен или комуникационен характер е безценна и ако считате, че припознавате себе си и/или компанията, която представлявате в провеждането на Обиколката на България, то не се колебайте да се свържете с нас. Нашата цел е да затвърдим в световния спортен календар присъствието на достолепна, висококачествена, многоетапна колоездачна обиколка на древна и едновременно гледаща към бъдещето европейска държава, разполагаща с великолепни, но все още недостатъчно добре познати възможности за развитие на модерен, многоспектърен туризъм. Ако направим това, то ще значи, че сме спасили една стара и уважавана, с над 90-годишна традиция спортна надпревара, но и, че сме сторили стъпка напред към така желаното и печелившо партньорство на спорта с икономиката и туризма.

Вашият коментар

*