От 1998 г. насам всеки 5 март се отбелязва като Световен ден на енергийната ефективност. Той е установен по време на Първата международна конференция за енергийна ефективност, проведена в Австрия.
Енергийната ефективност е една от политиките, насочени към ограничаване на изменението на климата.
Енергийната ефективност се състои в намаляване на потреблението на енергия, поддържане на същите енергийни стоки и услуги и използването им по по-чист и по-отговорен начин. Това не означава намаляване на качество на живот, нито намаляване на комфорта, а опазване на околната среда и повече устойчивост. Като цяло говорим за най-използваната електроенергия, но този термин може да се прилага и за всички енергийни източници, използвани за нашето снабдяване.
Световен ден на енергийната ефективност е подходяща дата за размисъл върху това как използваме енергията, какви са последствията от нашите отпадъци и какво можем да направим, за да намалим ефектите им. Защото не става въпрос само за това да сте на върха на технологиите, но и да знаете как да управлявате ресурсите по умел и ефективен начин. Това се постига чрез рециклиране, използване на по-малко замърсяващи продукти и интелигентно потребление, тоест използване само на енергията, от която наистина се нуждаем.
Какво да направим, за да пестим енергия?
Всеки може да помогне за ограничаване на непропорционалния разход на енергия и да осъзнае, че не можем да продължим да пилеем ресурси или да се отнасяме лошо към околната среда, защото за следващите поколения последствията ще бъдат още по-сериозни. За това могат да се провеждат различни и разнообразни дейности и не само от по-големите, тъй като това е проблем от световно ниво и всеки може да участва, от деца до възрастни.
В нашето ежедневие можем да помогнем за опазването на околната среда по лесен начин с мерки като:
Осветление:
- Включвайте светлината само когато е необходимо.
- Изключете осветлението на местата, където не сте (спални, коридори и др.)
- Използвайте крушки с ниска консумация.
Домакински уреди и уреди:
- Използвайте компютъра си в режим на пестене на енергия.
- Изключете телевизора, мониторите, принтерите или музикалното оборудване (не ги оставяйте в режим на готовност).
- Ако ще купувате нов домакински уред, уверете се, че има класификация А.
- Дръжте хладилника при 6°C, а фризера при -18°C.
Транспорт:
- Използвайте обществен транспорт или споделете автомобила си с други хора.
- Ако е възможно, шофирайте със затворени прозорци на колата.
- Ходете пеша или използвайте велосипеда си, за да пътувате на кратки разстояния.
За повече информация относно борбата срещу климатичните промени можете да посетите платформата Green Sliven / Зелен Сливен, в която има секция „ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ“ и там можете да зададете своя въпрос, ако не сте намерили отговора му в настоящата статия. Можете също да последвате и страницата ни във Фейсбук „Зелен Сливен“.
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство www.activecitizensfund.bg . Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация „Европейски младежки инициативи“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.