Знаете ли, че населението в България в риск от бедност и социално изключване в големи градове е 23,7%, а в селските райони е 43,5% за 2022 година.
Намаляването на неравенствата и гарантирането, че никой не е изостанал, са неразделна част от постигането на целите за устойчиво развитие.
Неравенството в и между страните е постоянна причина за безпокойство. Въпреки някои положителни признаци за намаляване на неравенството в някои измерения, като например намаляване на относителното неравенство в доходите в някои страни и преференциален търговски статус в полза на страни с по-ниски доходи, неравенството все още продължава.
COVID-19 задълбочи съществуващите неравенства, като най-силно засегна най-бедните и уязвими общности. Той постави в центъра на вниманието икономическите неравенства и крехките мрежи за социална сигурност, които оставят уязвимите общности да понесат тежестта на кризата. В същото време социалните, политическите и икономическите неравенства засилиха въздействието на пандемията.
На икономическия фронт пандемията COVID-19 значително увеличи глобалната безработица и драстично намали доходите на работниците.
COVID-19 също излага на риск ограничения напредък, постигнат по отношение на равенството между половете и правата на жените през последните десетилетия. Във всяка сфера, от здравеопазването до икономиката, сигурността до социалната защита, въздействието на COVID-19 се засилва за жените и момичетата само поради техния пол.
Неравенствата се задълбочават и за уязвимото население в страни с по-слаби здравни системи и тези, които са изправени пред съществуващи хуманитарни кризи. Бежанците и мигрантите, както и коренното население, възрастните хора, хората с увреждания и децата са особено изложени на риск да бъдат изоставени. И езикът на омразата, насочен към уязвимите групи, се увеличава.
Страните членки на ООН са се съгласили да работят за решаване на тези проблеми и целите им са описани в Глобална цел за устойчиво развитие 10: Намаляване на неравенствата.
Тази публикация е част от проект „За да действаш, трябва да разбираш“ на Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“, финансиран от Фондация „Чарлз Стюарт Мот“ по Програмата „Глобални предизвикателства Местни решения“, управлявана от Академията за развитие на филантропията в Полша.