Рециклирането на битовите отпадъци в България намалява, вместо да се увеличава

В България степента на рециклиране на битовите отпадъци е 28,2% и вместо да се увеличава, намалява от 35,2% през 2020 година.

Светът става все по-урбанизиран. От 2007 г. повече от половината население на света живее в градове и се очаква този дял да нарасне до 60% до 2030 г.

Градовете и столичните райони са мощни фактори за икономически растеж – допринасят за около 60% от световния БВП. Те обаче генерират около 70% от глобалните емисии на въглерод и над 60% от използването на ресурси.

Бързата урбанизация води до нарастващ брой жители на бедните квартали, неадекватна и претоварена инфраструктура и услуги (като събиране на отпадъци и системи за водоснабдяване и канализация, пътища и транспорт), влошаване на замърсяването на въздуха и непланирано разрастване на градовете.

Въздействието на COVID-19 ще бъде най-опустошително в бедните и гъсто населени градски райони, особено за един милиард души, живеещи в неформални селища и бедняшки квартали по света, където пренаселеността също затруднява спазването на препоръчаните мерки като социално дистанциране и самоизолация.

Агенцията на ООН за храните ФАО предупреди, че гладът и смъртните случаи могат да нараснат значително в градските райони, без мерки, които да гарантират, че бедните и уязвими жители имат достъп до храна.

За постигането на Глобална цел 11 : Устойчиви градове и общности, държавите са се съгласили:

  • Да се уверят, че всички хора имат достъп до безопасни жилища и достъпни основни услуги.
  • Да осигуряват безопасен и екосъобразен транспорт, който е достъпен и подходящ за децата, жените и хората в неравностойно положение.
  • Да се консултират с местните хора, когато се планират подобрения и нови строежи в техните градове и села.
  • Да засилят мерките за защита и опазване на световното културно и природно наследство.
  • Да вземат мерки, така че населените места да бъдат по-устойчиви при бедствия.
  • Да проследяват и контролират качеството на въздуха и преработката на отпадъците.
  • Да образоват хората и отделните общности как целесъобразно да управляват своите ресурси и да се справят с изменението на климата.

В България:

От показателите, отчитащи напредък по тази цел, прави впечатление показателят „степен на рециклиране на битовите отпадъци“ който е 28,2% и вместо да се увеличава намалява от 35,2% през 2020 година.

Какво може да направи всеки един от нас:

Разделно събиране на отпадъци е нужно да се превърне в част от нашето ежедневие. Просто е нужна малко организация, дори ако имаме малко пространство, за да превърнем сортирането на отпадъци в добър навик.

Тази публикация е част от проект „За да действаш, трябва да разбираш“ на Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“, финансиран от Фондация  „Чарлз Стюарт Мот“   по Програмата „Глобални предизвикателства Местни решения“,  управлявана от Академията за развитие на филантропията в Полша.

Вашият коментар

*