На 18 февруари се проведе традиционното факелно шествие, което тръгна от градинката при храм „Св. Димитър“, мина през Ларгото и стигна до площад „Васил Левски“.
То беше водено от Военен духов оркестър – Сливен, ученици от Чинтуловата чета при ППМГ „Добри Чинтулов“, ученици от гвардейския състав при ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков“ и представители на Регионален клуб „Хаджи Димитър“ при Национално дружество „Традиция“. В шествието се включиха кметът Стефан Радев, председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев, заместник-кметовете Пепа Чиликова, Камен Костов и Стоян Марков, ученици от сливенски гимназии и граждани.
Пред паметника на Апостола беше поднесен гирлянд в знак на почит и преклонение. В словото си пред гражданите Стефан Радев подчерта колко светла и ценна е и до днес личността на Дякона.
„Днес е тъжен ден за всички българи. За сто петдесет и втори път свеждаме глави и отдаваме почит на един от най-свидните синове на България – Васил Левски. Напуснал ни съвсем млад, той оставя огромно наследство – наследство, което е актуално през целия период на възстановяване и развитие на българската държава. Неговото име е свято за всички българи, независимо къде се намират по света. В над двадесет държави има паметници и монументи, посветени на Левски. И съм сигурен, че докато има и един българин на земята, неговото име няма да бъде забравено и ще почитаме това свято за нас дело“, каза в словото си кметът Радев. Той добави, че прави впечатление, че ценностите, които Дякона изповядва и проповядва и днес са в основата на европейските ценности и тези на Европейския съюз. „Това само показва колко далеч във времето е гледал Апостола“.
„Сливналии няма как да не се гордеем, че името му е свързано и с нашия град, че е бил знаменосец в четата на Панайот Хитов, че не веднъж е бил в Сливен, организирайки революцията в България. Много можем да говорим за Васил Левски, но по-важно е да следваме заветите му, да се опитаме с действията си и постъпките си, в мислите си ежедневно да се опитваме да бъдем на висотата на неговите очаквания и разбирания, на това, което той ни завеща. Светла памет и поклон пред Апостола!“, завърши кметът.
По-рано през деня представители на „Мати Болгария“ и ученици от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“ проведоха „Урок по родолюбие” – Спомен и цвете за Михаил Икономов, Михаил Греков, Сава Геренов, Атанас Узунов и Пенчо Черковски – учители в класното училище и участници в комитетите, създадени от Васил Левски. Събитието се състоя пред плочата, поставена на фасадата на училището. След това участниците поднесоха цветя пред паметните плочи на сподвижниците на Левски – Георги Икономов, Сава Райнов, Нено Господинов-Брадата и паметника на Таньо войвода, които се намират в квартал „Клуцохор“. Цветя от името на Община Сливен бяха поднесени и пред релефа на Дякона до храм „Св. Цар Борис Първи Покръстител”, както и на паметника на воеводата Панайот Хитов в квартал „Ново село”, в чиято чета Васил Левски е бил знаменосец.
В храм „Св. Димитър“ Негово високопреосвещенство сливенският митрополит Арсений отслужи панихида в памет на Дякона.
Събитията, посветени на годишнината ще продължат с общоградска възпоменателна церемония и ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола на 19 февруари от 11 часа на площад „Васил Левски“. В нея участие ще вземат представители от Военно формирование 22220 и ученици от природо-математическата гимназия.