Как ще превърнем нашата индустрия във високотехнологична, модерна, като разходите за научноизследователска и развойна дейност като дял от БВП в нашата страна са едва 0,773% от Брутния вътрешен продукт?

Иновациите и технологичният прогрес са от ключово значение за намирането на трайни решения както на икономическите, така и на екологичните предизвикателства, като повишената ресурсна и енергийна ефективност. В световен мащаб инвестициите в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) като дял от БВП нарастват до 1,7%, но са само по-малко от 1% в развиващите се региони.

По отношение на комуникационната инфраструктура, повече от половината от населението на света вече е онлайн и почти цялото световно население живее в райони, обхванат от мобилна мрежа. Изчислено е, че през 2019 г. 96,5% са били покрити от поне 2G мрежа.

Пандемията на коронавируса разкри спешната нужда от устойчива инфраструктура. Азиатската банка за развитие отбелязва, че критичната инфраструктура в региона остава далеч от адекватната в много страни, въпреки бързия икономически растеж и развитие, които регионът е изпитал през последното десетилетие. Икономическото и социално проучване на Азия и Тихия океан подчертава, че за да се направи инфраструктурата устойчива на бедствия и климатични промени ще са необходими допълнителни инвестиции от 434 милиарда долара годишно. Тази сума може да се наложи да бъде дори по-голяма в някои субрегиони, като например малките островни развиващи се държави в Тихия океан.

За постигането на глобална цел 9 „Иновации и инфраструктура“, държавите са се съгласили:

  • Да разработват устойчива инфраструктура, която да допринася за икономическото развитие и благосъстоянието на хората;
  • Да осигуряват достъп до кредити и техническа подкрепа на малките предприятия;
  • Да проследяват дали компаниите насърчават екологични практики и екологично развитие и дали не вредят на околната среда чрез дейността си;
  • Да отделят ресурси за изследвания и проучвания на нови технологии, които да решават специфични нужди и проблеми на всяка страна;
  • Да подсигуряват достъп до нови технологии и Интернет на всички хора и особено на тези, които живеят в най-слабо развитите страни.

Разходите за научноизследователска и развойна дейност като дял от БВП в нашата страна са едва 0,773% от Брутния вътрешен продукт, а персоналът, зает с научно-изследователска и развойна дейност е едва 0,7693 % от населението в работна сила. Как ще превърнем нашата индустрия във високотехнологична, модерна с тези показатели?

Тази публикация е част от проект „За да действаш, трябва да разбираш“ на Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“, финансиран от Фондация  „Чарлз Стюарт Мот“   по Програмата „Глобални предизвикателства Местни решения“,  управлявана от Академията за развитие на филантропията в Полша.

Вашият коментар

*