Календар на Българското председателство

 #eu2018bg 55 културни проекта и близо 300 събития са включени в календара на Българското председателство


Остават броени дни до 1 януари 2018 г., когато десетилетие след присъединяването си към Европейския съюз, България за първи път ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС. За страната ни това е чест, но и голяма отговорност.
В продължение на шест месеца България ще е основен двигател на задачите от дневния ред на Съюза, ще съчетава функциите на честен посредник, политически лидер, представител и координатор.
Република България ще отправи три основни послания: КОНСЕНСУС, КОНКУРЕНТНОСПОСОБНОСТ и КОХЕЗИЯ.
Мотото на Българското председателство е „Съединението прави силата”.


СЪБИТИЯ ПО ВРЕМЕ НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО

Министерският съвет одобри календара на събитията на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., които ще се проведат в Република България.
В актуализирания вариант са заложени 299 събития, които ще се проведат основно в София, но също и във Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново, Габрово, Русе и др. България ще бъде домакин на една среща на върха с участието на държавните и правителствени ръководители на държавите-членки на ЕС и страните от Западните Балкани. Ще се проведат 12 неформални заседания на Съвета на ЕС и над 20 срещи на високо ниво, както и пет срещи от парламентарното измерение. На експертно ниво е предвидено да се проведат над 170 срещи и заседания, а под егидата на председателството е планирано да се проведат още около 85 събития.

За официалното откриване на председателството на 11-12 януари 2018 г. се организира посещение на чуждестранни журналисти и посещение на председателя на Съвета, председателя на ЕП и Колегиума.
В първия ден на 2018 г. под егидата на ресорния министър Лиляна Павлова и на министъра на културата Боил Банов в НДК ще се проведе новогодишен концерт „Духът на Европа“, посветен на първото ни ротационно председателство.

На 6 януари 2018 г. е предвидено детско дигитално откриване на българското председателство в НДК. То ще събере около 300 деца от цялата страна, които ще опознават Европа с помощта на науката и високите технологии и сами ще създават проекти чрез различни дигитални платформи.

Преди седмица е получено и одобрението от Генералния секретариат на Съвета на Европейския съюз за българското предложение за декорация в сградите на Съвета на ЕС в Брюксел – Justus Lipsius и Europa Building. Арт инсталацията и предложената декорация, чийто автор е доц. д-р Венелин Шурелов, преподавател в Националната художествена академия, ще бъдат монтирани най-късно до 3 януари 2018 г.

Подробен график на събитията, организирани от Българското председателство 2018 можете да намерите на интернет адрес: https://eu2018bg.bg/

 

КУЛТУРНА ПРОГРАМА ЗА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО – 18.08.2017 – 02.10.2018 Г.

Няколко дни преди началото на 2018 г. Ви представяме и някои от проектите, които ще бъдат финансирани от Национален фонд „Култура” и ще съставят част от Културната програма на Българското председателство.

Културната програма на Българското председателство цели да представи българската националната специфика и идентичност, да подчертае мястото на България в Европа, да представи наследството, традициите и културното многообразие, постиженията, таланта и новаторските търсения и творчески идеи на българските творци и граждани, както и да създаде възможности за активизиране на културното сътрудничество и диалог на европейско равнище.

Културната програма по време на Българското председателство е в синхрон с всички стратегически, политически и планови документи, свързани с членството на България в Европейския съюз и с конкретните послания на Триото /Естония, България, Австрия/, както и с политическата програма на Република България за Председателството на ЕС.

Програмата е с принос към „Европейската година на културното наследство“ (2018 г.), „София – европейска столица на спорта 2018 г.” и със споделена визия за „Пловдив – европейска столица на културата 2019 г.”.

Културната програма ще даде видимост и ще отбележи по подходящ начин и значими за България събития и дати от националната и европейска история: 60-та годишнина от подписването на Римските договори и 10-та годишнина от членството на България в ЕС и 75-ата годишнина от спасяването на българските евреи;

Министерство на културата, чрез Национален фонд „Култура” селектира и ще подкрепи 55 конкретни инициативи и събития, които ще бъдат включени в културната програма на Българското председателство на ЕС и ще се реализират на територията на цялата страна през 2018 г.

Мануела Саркисова Манукова е нарекла проекта си „Джобни чародейства”.
Той ще се реализира в Училища от мрежата на платформата Заедно в час, обхващащи областите Враца, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, София – град, София – област и Стара Загора, Велико Търново, Плевен и Сливен. Представлението „Джобни Чародейства“ е куклено-импровизационен моноспектакъл, в който публиката участва с различни предложения, превръщайки се в съавтор, редактор или просто зрител на случващото се. Създадените приказки ще се съберат в дигитална илюстрирана книга.

Фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще подготви 80-минутен музикално-танцов спектакъл „Земята на Орфей“, който ще представи художествено древните обреди и легенди чрез действените форми на танца и съвременната обработка на музиката. Проектът ще се реализира в град Пловдив, Градски дом на културата „Борис Христов“ и в град Белоградчик, НЧ „Развитие – 1893“.

Сдружение Камерен хор „Средец“ ще реализира проекта „Музика от вековете“ в Троянски манастир „Успение Богородично“; Национален исторически музей – гр. София; Национална галерия – Музей за християнско изкуство Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“ – гр. София. Проектът ще представи българска източноправославна музика от ХII до XX в. и ролята й за развитието на християнството в различни европейски страни: на Балканите, Украйна и Русия
Аудитория на 6-те концерта ще бъдат организирани групи от делегати, служители и гости от ЕС по време на Българското председателство на Съвета на Европейския Съюз 2018 г., младежка и студентска аудитория, специализирана и широка българска и чуждестранна публика.

Фондация Фотофабрика предлага проекта „България – поглед отвън – поглед отвътре”, който ще се реализира в София, „Моста на влюбените“ до НДК и в Софийска градска художествена галерия. Проектът цели да покаже мястото, което българското фотографско изкуство и творци заемат на европейската сцена, да покаже спецификата на създаденото от българи във и извън родината и в същото време неговата европейска универсалност, да покаже образа на България отвъд клишетата. Съчетаването на художествената фотографска изложба на Нина Ковачева и Валентин Стефанов, придружена с документално кино, създадено от тях, в Софийска градска художествена галерия и на социално-ангажираната фотографска изложба по случай 120-годишнината на Българската Телеграфна Агенция с кадри на някои от най-големите български репортери, подредена под открито небе, на емблематични места в града, ще покаже значимостта на това визуално изкуство като универсален език, на който могат да общуват, да се опознават, да се съюзяват и да намират общи характеристики всички индивиди и по-големи европейски общности

Община Бургас е разработила проект, наречен „Скритите тайни на Черно море”. Планираните събития ще се осъществят в залите на Културен център „Морско казино“, гр. Бургас. Проектът цели да представи морското археологическо наследство на България, като част от европейската и световна култура и наука. Проектът предвижда подготовката и провеждането на археологическа изложба „Скритите тайни на Черно море“, интерактивни експозиции за деца и виртуална реалност „Изследователи на Черно море“ и Научна археологическа конференция. Проектът ще се изпълнява и като част от програмата на едно от официалните събития от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз „Европейски морски ден – 2018г.“

Сдружение Проект А е избрало за име на проекта си “120 ЛИЦА”. По своето съдържание и мащаб, проектът няма аналог в България. “120 ЛИЦА” представлява пътуваща галерия, 120 едноформатни живописни работи-портрети на емблематични личности от различни епохи на световната и българска история, част от символиката на световните валутни системи. Дейностите ще се реализират на Летище „София“ и в „Триъгълната кула на Сердика“ в София, както и в гр. Самоков. Творческата концепция на проекта включва провеждане на 3 изложби с експозиция от 120 картини на известния български художник Хубен Черкелов, предоставени безвъзмездно от автора.

Театър „Любомир Кабакчиев“ – Казанлък предлага проект „Мистериите на траките“, който ще се реализира в София, закритото пространство на Античен Културно-Комуникационен комплекс „Сердика”. Той представя театрализирано пресъздаване на ритуали и обреди от бита и културния живот на траките, извършено при строго придържане към известните факти, при следване на максимални изисквания за достоверност по отношение на действие, реквизит, звукови, текстови и декоративни елементи. Съдържанието на проекта обединява исторически източници от епохата на траките, представени чрез единна сюжетна линия; тематично създадена за сценария оригинална музика; изработка на максимално доближени до оригиналите костюми и реквизит. Сюжетът и боравенето с ритуалните предмети са преразказани чрез изразните средства на театралното и танцовото изкуство.

Асоциация „Българска книга“ предлага „СОФИЙСКИ МЕЖДУНАРОДЕН ЛИТЕРАТУРЕН ФЕСТИВАЛ: европейска литература за деца и юноши”, с място на провеждане Младежки театър „Николай Бинев” – София. Софийският международен литературен фестивал (СМЛФ) е най-големият и престижен форум за литература в България. Всяка година Фестивалът има тематичен център или се фокусира върху чуждестранна литература от различен регион, служейки на целите за нейното популяризиране в страната. През м. март 2018 г. е планирано първо издание на СМЛФ, изцяло посветено на европейската литература за деца и юноши, при участието и на актьорите от театралната трупа на Младежкия театър „Н. Бинев“.

Кремена Ангелова Ангелова ще реализира проекта „MUSICA BULGARA – информационен портал за българска музика”. Проектът предвижда разработване на интернет базирана информационна платформа – MUSICA BULGARA – за представяне и популяризиране на звукозаписи на българска авторска музика и изпълнители в областта на класическата, филмовата музика и фолклора.
Създаването на подобна платформа ще подпомогне съхраняването на националното ни музикално наследство, ще информира за постиженията, таланта и новаторските търсения и творчески идеи на българските композитори и изпълнители и ще представи българската култура и културно наследство като част от европейската и световна култура.

НЧ „Свети Георги Победоносец-1999“ – София ще осъществи своя проект „Европейският съюз в музика”. Концертните дейности по проекта ще се реализират на територията в 28 населени места в България: градове, села и квартали на гр. София. Основната цел е да се реализират поредица от концерти под надслов „28 страни членки на ЕС, 28 произведения, 28 концерта”, което кореспондира със слогана на Българското председателство „Съединението прави силата”. Концертите ще представят музикални произведения от всяка страна-членка с аранжимент за флейта и класическа китара, при декор на мултимедия с пейзажи и снимки, които характеризират съответната държава.

НДК-Конгресен център София ЕАД е предложил своя проект „САЛОН НА МУЗЕИТЕ България-срещата на цивилизациите на Европа”. Дейностите ще се реализират в София, Фоайетата на основната сграда на НДК. Салон на музеите е нов културен формат, който си поставя нелеката задача да представи българското културно наследство /материално и нематериално/ концептуално, като събере на едно място български музейни институции и чуждестранни специалисти в областта, с цел да привлече вниманието към съвременното музейно дело в България и достиженията на научната общност в тази сфера.

Фондация Синергия ще реализира проекта „ПРОСТО КРАСИВО” – ТЕАТРАЛНА ПОСТАНОВКА ОТ НЕЗРЯЩИ ЗА ЗРЯЩИ“. Проектът ще се осъществи в Зала “Сити Марк Арт Център” – София. Една зрелищна визуална импресия създавана от незрящи актьори – уникален и единствен по рода си спектакъл в световен мащаб!

Сляпо момиче губи ориентация в голям град и се озовава на надлез, където вместо помощ получава разярени клаксони на яростни автомобили. Единственото внимание е от една птица, която започва да кръжи около главата й. Тя тръгва напред и пада през парапета. Изпуска бастунчето, то се разпръсва във въздуха на парчета във въздуха в красиви картини около нея. Времето се “разтяга”, докато пада в импресии и картини преминава целият й недълъг живот, мечтите и копнежите й, болките и разочарованията, смисълът и радостта от съществуването и липсата на страх от това което следва …

Менклипс ЕООД ще реализира проекта „ФилмБокс БГ” за разпространението и популяризирането на българското късометражно кино. В основата му стои създаването на малки кино салони на основните четири летища в страната: София, Варна, Бургас и Пловдив. Често, след проверка на багаж и документи, пътниците се озовават в зоната за извеждане към самолета и трябва да “убият” известно време преди полета. Обикновено, това време се равнява на времетраенето на поне един късометражен филм. ФилмБокс БГ ще предложи на пътниците от различни народности да усетят духа на българското кино и да опознаят по-добре родната реалност

Община град Добрич предлага проекта „Хлябът, който ни свързва”, който ще се осъществи на площад „Свобода” в град Добрич. Той ще представи културното наследство и традициите в Добруджа като част от българската национална идентичност в рамките на диалога традиция – съвременност. Ще бъдат създадени Експериментални работилници и спектакъл „Приказка за хляба“.

Повече информация за Културната програма на Българското председателство 2018 г. можете да намерите на адрес: http://ncf.bg/


Информационен център „Европа Директно – Сливен“ е част от информационната мрежа Europe Direct и се поддържа от Фондация Европейски младежки инициативи, с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Той покрива територията на Сливенска област, включваща общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица.
Мисията на центъра е да иформира гражданите на територията на Сливен и Сливенска област за Европейския съюз и да насърчава активното гражданско участие на местно и регионално ниво.
EuropeDirect е информационен център, който помага на гражданите да намерят отговорите на своите въпроси за Европейския съюз. Центърът предлага всякакъв вид информация, свързана с Европейския съюз, включително за това какви са Вашите права и възможности като гражданин на Европейския съюз и как да ги използвате. Центърът може да предложи отговори на общи въпроси, а така също ако имате съвсем конкретен и специфичен въпрос може да Ви насочи към най-добрия източник на информация и консултации на европейско, национално, регионално и местно ниво.
За общи въпроси относно ЕС, можете да се свържете също и с Центъра за връзка EuropeDirect или да се обадите на безплатната телефонна линия от всяка точка на Европа 00 800 67 89 10 11.
Помощ и съвети за Вашия живот, работа и пътувания в ЕС може да намерите в портала«Вашата Европа» – той Ви помага да научите за правата си и да намерите практически съвети, когато пътувате из ЕС: http://europa.eu/youreurope/citizens/index_bg.htm

Европа Директно – Сливен
Ул. Славянска, № 3, ет. 4;
Работно време – всеки делничен ден от 9 до 16 ч.; тел. 044 622 141
e-mail: europedirectsliven@gmail.com; www.europedirect-sliven.eu
последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/europe.directsliven
и Twitter: https://twitter.com/EDCSliven


Проект на Фондация „Европейски младежки инициативи“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на материалите е на Europe Direct Сливен. При никакви обстоятелства съдържанието в настоящата публикация не трябва да се приема за официална позиция на Европейския съюз.

 

 

 


Посетете още: