Преди години почти всички плащахме в брой.
Днес все по-често използваме карта или телефон за плащания – чрез Visa, Mastercard, PayPal, Apple Pay, Google Pay, Revolut и други подобни услуги.
Тези услуги се предоставят от частни компании, голяма част от които са американски, а не европейски.
Затова Европейската централна банка (ЕЦБ) започна да проучва възможността Европа да разполага и със собствена публична цифрова форма на парите на централната банка, която да допълва, а не да заменя, съществуващите начини на плащане, включително и парите в брой.
Оттук започва идеята за цифровото евро – не с намерението да се премахнат банкнотите и монетите, а с въпроса как европейците да разполагат и с публична цифрова форма на еврото в един все по-дигитален свят.
В тази рубрика ще разгледаме какво представлява цифровото евро, защо се обсъжда, как би работило и какви въпроси поражда, за да помогнем на читателите да се ориентират в темата чрез достъпна, ясна и проверена информация.

