„България трябва да превръща идеите в търговски успех. В страната има добре развити общности – индустриална, иновационна, академична, научноизследователска, които трябва да заработят в една екосистема. Необходимо е да изградим изключително стабилни, мотивирани, обосновани на интерес взаимовръзки между отделните участници“.
Това подчерта заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски в академичната дискусия на бизнеса, науката и институциите „Иновации 2025: Обединяваме възможности и изграждаме бъдещето“, която се проведе в Аулата на СУ „Климент Охридски“.
Мартин Дановски посочи, че изграждането на национална система за трансфер на технологии, преструктурирането на Националния иновационен фонд и предстоящият Фонд за технологичен трансфер са част от мерките за насърчаване на връзката между науката и бизнеса.
Под мотото „Синергия между бизнеса, институциите и науката за иновации и растеж“ премина форумът, посветен на 130 г. от създаването на Българската търговско-промишлена палата и организиран от Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии при БТПП съвместно със Стопански факултет на Софийския университет.
Д-р Пенко Пенков участва като председател на Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ и представи дейността му в дискусионния панел „Развитие на регионите и синергия между бизнеса и общините“.
Във видео обръщение към участниците европейският комисар по стартъпи, изследвания и иновации Екатерина Захариева подчерта, че България има мощен научен потенциал и талант за развитие на индустрията и икономиката на световно ниво, като ключово значение имат взаимните връзки между университетите, бизнеса, стартиращата компания. По думите й съвместната работа е в основата на създаването на продукт и иновации с добавена стойност.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов посочи, че дейността на Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към БТПП има широка подкрепа от различни институции и обединението между бизнеса, научните среди и източниците на финансиране ще допринесе за по-бързо преминаване на икономиката към внедрени в практиката модерни научни постижения.
Д-р Пенко Пенков представи действащата Концепция за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ , като подчерта, че ЮРИЦ „Здраве“ е утвърден лидер в създадените партньорства на бизнеса, местната власт, научни институти и неправителствени организации в рамките на Проект „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“.
Основни цели на ЮРИЦ „Здраве“ са укрепване на научно-изследователската инфраструктура в региона, внедряване на иновации в здравеопазване, социални услуги, култура, икономика, наука, туризъм.
Организацията поставя акцент върху изграждането на Национален хоспис център в Сливен и филиали с домове за възрастни хора, заведения за рехабилитация, хосписи за палиативни грижи в Югоизточен регион на България.